När jag reste runt på Kuba förälskade jag mig i deras mojo – en vanebildande citrus-syrlig sås proppad med vitlök. Jätteenkel att göra förgyller mojo de flesta maträtter, du kan använda den som dip, dressing, marinad eller nästan vad som helst. Mojo passar till kokta eller grillade grönsaker och rotfrukter, fisk, kyckling eller fläsk. På Kuba lagar man mojo av sura apelsiner men det är svårt att få tag på här så jag använder apelsin, lime och citron.
Mojo kommer från det portugisiska ordet molho, som helt enkelt betyder sås och finns i många latinska länder i en mängd varianter. Mojo innehåller alltid olivolja och vitlök men annars varierar den mellan länderna, t.ex grön mojo med koriander och lök eller röd mojo med paprika som på Kanarieöarna serveras med skrynkliga saltbakade potatisar.
Kubansk mojo
8 vitlöksklyftor
2 apelsiner
2 lime
1 citron
1 dl olivolja
3/4 tsk salt
1/2 tsk hel spiskummin
1/2 tsk oregano
nymalen svartpeppar
ev. 1 liten grön chili
- Börja med att skala vitlöken. Pressa 4 klyftor och finhacka resten.
- Krossa spiskummin i en mortel (du kan använda färdigmald men jag tycker att det är värt att mala själv för smaken blir så mycket bättre!)
- Värm upp oljan i en liten kastrull men låt den inte bli för varm.
- Koka vitlöken i oljan nån minut men inte för länge för då kan vitlöken smaka bittert.
- Ta kastrullen av värmen och tillsätt kryddorna. (Jag gillar att ha en hel chili i min mojo men det blir lika gott utan.)
- Pressa citrusfrukterna och rör ner juicen i oljan. Smaka av.
- Låt mojon svalna – den smakar allra bäst efter att ha fått dra ett par timmar. Du kan förvara den i kylskåp i tät burk upp till en vecka.
Idag åt jag min mojo till lättkokta gröna bönor och morötter med lite sesamfrö på toppen. Fantastiskt gott och enkelt – lova att ni prövar!
Pingback: Grilla grönt är skönt! | Mama's Rough Cooking